| Model Microbolometer | Wild 635L Pro |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel pitch | 12μm |
| NETD | <15mK@300K |
| Spectral range | 8-14μm |
| Frame rate | 50Hz |
| Detection range | 1800m |
| Optics | |
| Objective lens | 35mm/F0.8 |
| Field of View | 12.5°×10° |
| m@100m | 21.9×17.6 |
| Magnification | 2.5X |
| Digital zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye relief | 20mm |
| Exit pupil | 8mm |
| Diopter | ±5D |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 1600×1200 |
| Display size | 0.5 inch |
| Color palette | 6 |
| Image mode | Forest/Target |
| Function | |
| Photo/Video playback | Yes |
| Language | Multiple-language |
| Inbuilt memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Hot track | Yes |
| OSD recording | Yes |
| Burn prevention | Yes |
| Battery | |
| Internal battery | Replaceable and rechargeable Li-ion battery,1*18650 |
| Battery life | 6h |
| Interface | |
| Type C | Supports battery charging,data transfer,USB video output |
| Hotspot | Yes,App remote control |
| Environment | |
| Working temperature | -20℃ to +50℃ |
| Protection level | IP67 |
| Weight,g | 510±5 |
| Size,mm | 200(L)×69(W)×60(H)±5 |
| Accessories | |
| External cable | USB cable |
| Other accessories | Palm strap/Protective bag/Non-dust cloth and etc. |
| Laser Rnagefinder | |
| Safety class | Class 1 |
| Wavelength | 905nm |
| Range | 1000m |
| Accuracy | ±1m |
Wild 635L Pro Thermal lmaging Monocular
£1,949.00
( Include 20% TAX )
● 640×512 thermal resolution with NETD<15mK ;
● Inbuilt laser range finder with the split type up to 1200m ;
● Silent button never any noise;
● User-friendly operation experience of the menu ;
● Up to 64GB of storage capacity ;
● 1600*1200 resolution with 0.5 inch OLED display ;
● Replaceable lithium batteries bring constant work up to 6h ;
● New joystick design so as to more steady operation ;
● One-handed focusing wheel structure ;
● Easily dis-mountable battery cover design ;
• Wild 635L Pro Thermal Imaging Monocular (x1)
• USB cable (x1)
• Charger (X1)
• Lanyard(x1)
• Hand strap (x1)
• 18650 battery (X2)
• Lens cloth (x1)
• User manual (x1)
• Bag(x1)
• Service and support card (x1)
Specifications
Specifications
