15mK Superior Clarity
With NETD <15 mK, a larger aperture, and more expansive 1600×1200 0.5″ AMOLED display, it delivers exceptional visual precision for superior imaging performance.
Innovative LRF Integration
A streamlined LRF-integrated design enhances its structural integrity without compromising imaging performance, providing precise laser rangefinding up to 1000 meters.
Immersive Viewing Comfort
The new 0.5-inch AMOLED display with a resolution of 1600×1200 delivers an ultra-detailed viewing experience, highlighting finer thermal details with greater contrast and depth.
Replaceable & Rechargeable Batteries
Two rechargeable and replaceable 18650 batteries with 7 hours of life each, provide long-lasting energy efficiency, without missing out on any critical moments in a variety of outdoor conditions.
More Advantages
1600×1200 0.5'' AMOLED Display
1800m Long Detection Range
Compact & Lightweight Design
7h Durable Operation
ThermTec AI Calibration
Enhanced Digital Zoom
Service & Support All-in-one App
Specifications
Cyclops 335L 3.0
Cyclops 335L 3.0
| Resolution | 384×288 |
| Pixel pitch | 12μm |
| NETD | 15mK |
| Spectral range | 8-14μm |
| Frame rate | 50Hz |
| Detection range | 1800m |
| Objective lens | 35mm/F0.8 |
| m @100m | 13.2m x 9.9m |
| Field of view | 7.5° x 5.6° |
| Magnification | 4.3X |
| Digital zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye relief | 20mm |
| Exit pupil | 8mm |
| Diopter | ±5D |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution | 1600×1200 |
| Display size | 0.5 inch |
| Color palette | 6 |
| Image mode | Forest / Target |
| Photo/Video playback | Yes |
| Language | Multiple-language |
| Inbuilt memory | 64GB |
| Calibration | Auto / Manual |
| PIP | Yes |
| Hot track | Yes |
| OSD recording | Yes |
| Battery | Repalceable and rechargeable Li-ion battery (18650×1) |
| Battery life | 7h |
| Type C | Battery charge, Data transfer |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Working temperature | -20℃ to +50℃ |
| Protection level | IP67 |
| Weight, g | 435g ±5 |
| Dimension,mm | |
| External cable | USB Cable |
| Other accessories | Lens cloth, Charger, Battery and etc. |
| Safety class | Class 1 |
| Wavelength | 905nm |
| Range | 1000m |
| Accuracy | ±1m |