| Model | Cyclone 625 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel pitch | 12μm |
| NETD | 20mK@300K |
| Spectral range | 8-14μm |
| Frame rate | 50Hz |
| Detection range | 1300m |
| Optics | |
| Objective lens | 25mm/F1.0 |
| Field of view | 17.5°×14° |
| m@100m | 30.8×24.6 |
| Magnification | 1.4X |
| Digital zoom | 1X,2X,4X |
| Eye relief | 20mm |
| Exit pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display size | 0.39 inch |
| Color palette | 6 |
| Image mode | Forest/Target/Outline |
| Function | |
| Photo/Video playback | Yes |
| Language | Multiple-language |
| Inbuilt memory | 32GB |
| PIP | Yes |
| Heat track | Yes |
| OSD recording | Yes |
| Burn prevention | Yes |
| Battery | |
| Internal battery | Replaceable and rechargeable Li-ion battery(18650×1) |
| Battery life | 8h |
| Interface | |
| Type-C | Battery Charge,Data transfer |
| Hotspot | Yes,App remote control |
| Environment | |
| Working temperature | -20℃-+50℃ |
| Protection level | IP67 |
| Weight,g | 261g(without battery) |
| Size,mm | 136(L)×76(W)×54(H) |
| Accessories | |
| External cable | USB cable |
| Other accessories | Lens cloth,charger,battery,etc. |
Cyclone 625 Thermal lmaging Monocular
£1,299.00
( Include 20% TAX )
● 640×512 thermal resolution, NETD<20mK
● User-friendly operation experience of the menu
● Up to 32GB of storage capacity
● 1024×768 resolution with 0.39-inch OLED display
● Replaceable lithium batteries bring constant work up to 8h
● AI multi-target distance detection
● One-handed focusing wheel structure
● Small and lightweight, highly portable
• Cyclone 625 Thermal lmaging Monocular (x1)
• USB cable (x1)
• Charger (X1)
• Lens cloth (x1)
• User manual (x1)
• Lithium battery (X2)
Specifications
Specifications
