| Type | Uncooled |
| Resolution | 640x512 |
| Pixel pitch | 12µm |
| Spectral range | 8-14µm |
| NETD | ≤35mk |
| Frame rate | 50HZ |
| Objective lens | 20mm/60mm, F1.0 |
| Field of view | 21.7°x17.4°/ 7.3°x5.9° |
| Magnification | 1.1X/3.2X |
| Digital zoom | 1.0-5.0X smooth & rapid zoom |
| Eye relief | 50mm |
| Exit pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Click range, m @100 m (H/V) | 3.6m/3.6m |
| Reticle | 7 |
| Rectile color | Black and white |
| Display type | AMOLED |
| Display resolution | 1024x768 |
| Display size | 0.39 inch |
| Color palette | 6 |
| Max. recoil power on rifled weapon | 6,000J |
| Mounting brackets on weapon | Standard 30mm rings |
| RAV | Yes |
| Auto zeroing | Yes |
| Manual zeroing | Yes |
| Zeroing profiles | 5 |
| Picture-in-picture | Yes |
| AI ranging | Yes |
| Image calibration | Via lens cover |
| Photo/video playback | Yes |
| Built-in memory | 16G |
| Type C | Data transfer |
| Wi-Fi | Yes |
| Replaceable battery | 18650 battery or 18500 battery |
| Battery reverse connection | Yes |
| Battery life | 6H |
| Operating temperature | -20- +50℃ |
| IP rating | IP67 |
| Weight, g | 1,142 |
| Dimension, mm | 438(L)x84(W)x105(H) |
| External cable | USB data cable |
| Other accessories | 2x standard 30mm rings, eyeshade and etc |
Ares 660 Thermal lmaging Scope
£1,499.00
( Include 20% TAX )
Ares 660 is designed for hunters seeking flexible observation and precise targeting across varying environments. It features a 640×512 resolution sensor with NETD ≤35mK, delivering clear and stable thermal images in the field. With a dual field of view lens (20mm/60mm), it enables seamless switching between wide-area scanning and long-range identification. Combining optical magnification with smooth digital zoom, Ares 660 ensures enhanced detail at different distances. Built with optimized performance and intuitive operation, it is a reliable thermal imaging scope for efficient and adaptable hunting.
●640*512 thermal resolution, NETD≤35mk;
●Automatic object detection and distance measurement;
●Picture in picture function;
●1x–5x continuous digital zoom;
●Various pseudo colors;
●Rotary knob design;
●1024*768 resolution with 0.39 inch OLED display;
●Up to 6h continuous working for lithium battery;
●Freeze and zoom of zeroing improve shooting accuracy.
• Ares 660 Thermal lmaging Scope (x1)
• 18650 battery cap (x1)
• USB cable (x1)
• Eyeshade (x1)
• 18500 battery cap (x1)
• 30mm tube clip (x2)
• Lens cloth (x1)
