| Resolution | 640x512 |
| pixel pitch | 12µm |
| NETD | ≤25mk |
| Spectral range | 8-14µm |
| Frame rate | 50HZ |
| Objective lens | 35mm, F/1.0 |
| Field of view | 12.5°x10.0° |
| Magnification | 1.9X |
| Digital zoom | 1.0-5.0X smooth &rapid zoom |
| Eye relief | 50mm |
| Exit pupil | 6mm |
| Diopter | -5 ~ +5D |
| Click range, m @100 m (H/V) | 3,6m/3,6m |
| Reticle | 7 |
| Rectile color | Black and white |
| Display type | AMOLED |
| Resolution, pixel | 1024x768 |
| Display size | 0.39 inch |
| Color palette | 6 |
| Max. recoil power on rifled weapon | 6000J |
| Mounting brackets on weapon | Standard 30mm rings |
| RAV | Yes |
| Auto zeroing | Yes |
| Manual zeroing | Yes |
| Zeroing profiles | 5 |
| Picture-in-picture | Yes |
| Image calibration | Via lens cover |
| Photo/video playback | Yes |
| Built-in memory | 16GB |
| Type C | Data transfer |
| Wi-Fi | Yes |
| Battery type | Replaceable, 18650 or 18500 battery |
| Built-in Battery | 5000mAh, rechargeable |
| Battery life | 11h |
| Operating temperature | -20℃-+50℃ |
| IP rating | IP67 |
| Weight, g | 900 |
| Dimension,mm | 397(L)x79(W)x94(H) |
| External cable | USB data cable |
| Other accessories | 2x standard 30mm rings, eyeshade and etc. |
Ares 635L Thermal lmaging Scope
£2,169.00
( Include 20% TAX )
Ares 635L is designed for hunters who require precise targeting and reliable performance in diverse environments. It features a 640×512 resolution sensor with NETD ≤25mK, delivering clear thermal images and enhanced detail recognition in the field. Equipped with a 35mm lens and up to 5× smooth digital zoom, it provides stable magnification for mid-to-long range observation. With an integrated laser rangefinder and automatic zeroing system, Ares 635L ensures accurate distance measurement and efficient shooting. Built for durability and ease of use, it is a dependable thermal imaging scope for consistent hunting performance.
●Support video recording and snapshot, built-in memory chip up to 16GB;
●Excellent VOx 12μm detector, 640*512 thermal resolution, NETD≤25mk;
●Built-in laser rangefinder, accurately measure the distance up to 1,000m;
●Picture in picture & RAV function;
●1x – 5x continuous digital zoom;
●Various pesudo colors and crosshair function;
●Polarity reversal for crosshairs, easy battery installation;
●1024*768 resolution with 0.39 inch OLED display;
●Up to 11h continuous working for lithium battery.
●Ares 635L Thermal lmaging Scope (x1)
●18650 battery cap (x1)
●USB cable (x1)
●Eyeshade (x1)
●18500 battery cap (x1)
●30mm tube clip (x2)
●Lens cloth (x1)
●Charger(x1)
●Lithium battery (x2)
