| Resolution | 384x288 |
| Pixel pitch | 12μm |
| NETD | 15mK |
| Spectral range | 8-14μm |
| Frame rate | 50Hz |
| Detection range | 1800m |
| Objective lens | 35mm/F0.8 |
| m @100m | 13.2m x 9.9m |
| Field of view | 7.5° x 5.6° |
| Magnification | 4.3X |
| Digital zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye relief | 20mm |
| Exit pupil | 8mm |
| Diopter | ±5D |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution | 1600x1200 |
| Display size | 0.5 inch |
| Color palette | 6 |
| Image mode | Forest / Target |
| Photo/Video playback | Yes |
| Language | Multiple-language |
| Inbuilt memory | 64GB |
| Calibration | Auto / Manual |
| PIP | Yes |
| Hot track | Yes |
| OSD recording | Yes |
| Battery | Repalceable and rechargeable Li-ion battery (18650x1) |
| Battery life | 7h |
| Type C | Battery charge, Data transfer |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Working temperature | -20℃ to +50℃ |
| Protection level | IP67 |
| Weight, g | 435g ±5 |
| Dimension,mm | |
| External cable | USB Cable |
| Other accessories | Lens cloth, Charger, Battery and etc. |
| Safety class | Class 1 |
| Wavelength | 905nm |
| Range | 1000m |
| Accuracy | ±1m |
Cyclops 335L 3.0 Thermal lmaging Monocular
£1,199.00
( Include 20% TAX )
Cyclops 335L 3.0 is a thermal imaging monocular designed for precise and stable field observation, featuring a NETD <15mK sensor and a 1600×1200 AMOLED display for exceptional clarity. Its streamlined LRF-integrated design enables accurate ranging up to 1000m, while AI-powered imaging enhances detail and ensures smooth, consistent visuals. Combined with intuitive one-handed control and a compact ergonomic build, it delivers reliable performance across a wide range of hunting scenarios.
● 384×288 thermal resolution with NETD<15mK
● 1600×1200 resolution with 0.5 inch OLED display
● Thermal Super Resolution delivers ultra-fine details
● Inbuilt but split-type laser range finding up to 1000m
● Ergonomic and tactile control with thumb-shaped buttons
● Rubber-coated frame for comfortable contact
● ThermTec AI Calibration enables consistently clear and stable image
● Replaceable and rechargeable batteries bring constant work up to 7h
● One-handed focusing wheel operation design
• Cyclops 335L 3.0 Thermal lmaging Monocular (x1)
• Lanyard (x2)
• USB cable (x1)
• Lens Cloth (x1)
• User manual (x1)
• Service and support card(x1)
• Lithium battery(x2)
• Carry bag (x1)
• Lens Cloth (x1)
