| Model | Patriot L25 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 25mm/F0.8 |
| Field of View | 10.5° x 7.9° |
| Magnification | 2.4X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Battery Type | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 220mm x 66mm x 67mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Wrist strap; protective bag; user manual |
Built around a high-resolution 384×288 thermal sensor with NETD below 18mK, the PATRIOT L25 2.0 produces clear and detailed imagery in any outdoor environment. It incorporates an AI‑powered ranging algorithm, along with GPS, temperature, and gyroscope sensors, delivering intelligent distance measurement and enhanced situational awareness. Designed with silent buttons, a joystick for precise and steady control, an intuitive menu, up to 64GB of internal storage, and UVC video output, the PATRIOT L25 2.0 ensures quiet, reliable, and user‑friendly performance in the field.
