| Model | Patriot L35 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 35mm/F0.8 |
| Field of View | 7.5° x 5.6° |
| Magnification | 2.4X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Battery Type | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 220mm x 66mm x 67mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Wrist strap; protective bag; user manual |
Home >
Patriot L35 2.0 Thermal Imaging Monocular
( Include 20% TAX )
The Patriot L35 2.0 features a high-resolution 384×288 thermal sensor with NETD <18mK, delivering clear and detailed imaging across various outdoor conditions. It comes equipped with an AI‑based ranging algorithm, plus GPS, temperature, and gyroscope sensors, enabling smart distance reading and improved field awareness. With silent buttons, a joystick for stable and precise control, an easy‑to‑use menu, up to 64GB of built‑in storage, and UVC video output, the Patriot L35 2.0 provides reliable, quiet, and user‑friendly performance outdoors.
● 384*288 thermal resolution, NETD less than 18mk
● Inbuilt AI ranging algorithm
● Silent button never any noise
● User-friendly operation experience of the menu
● Up to 64GB of storage capacity
● Inbuilt GPS, temperature and gyroscope sensors
● Joystick design so as to more steady operation
● Support UVC video output
• PATRIOT L35 2.0 THERMAL IMAGING MONOCULAR
• EYECUP (REGULAR AND CAT EYE) (x2)
• TACTICAL POUCH (x1)
• Type-C to USB CHARGING CABEL (x1)
• ARM AND NECK STRAPS
• ONE INSTRUCTION
