| Model | Patriot Pro H60 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 640x512 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 20 -60mm/F0.9 |
| Field of View | 21.74°x 17.5°/7.32°x 5.84° |
| Magnification | 1.1X-3.2X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Internal battery | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 260mm x 85mm x 85mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Palm strap/Protective bag/Non-dust cloth and etc. |
Home >
Patriot Pro H60 2.0 Thermal Imaging Monocular
( Include 20% TAX )
Featuring a 640×512 thermal sensor with NETD <18mK and a smooth dual FOV ranging from 20mm to 60mm, the Patriot Pro H60 2.0 delivers crisp, detailed thermal imaging across various outdoor environments. It includes an AI‑powered ranging algorithm, along with built‑in GPS, temperature, and gyroscope sensors for enhanced situational awareness and distance assistance. Designed with silent buttons, a joystick for steadier control, an intuitive menu, up to 64GB of storage, and UVC video output, the Patriot Pro H60 2.0 ensures quiet, reliable, and user‑friendly performance in the field.
● 640*512 thermal resolution, NETD less than 18mk
● Inbuilt AI ranging algorithm
● Silent button never any noise
● User-friendly operation experience of the menu
● Up to 64GB of storage capacity
● Inbuilt GPS, temperature and gyroscope sensors
● Joystick design so as to more steady operation
● Support UVC video output
● Smooth dual FOV with 20mm to 60mm
• PATRIOT PRO H60 2.0 THERMAL IMAGING MONOCULAR
• EYECUP (REGULAR AND CAT EYE) (x2)
• TACTICAL POUCH (x1)
• Type-C to USB CHARGING CABEL (x1)
• ARM AND NECK STRAPS
• ONE INSTRUCTION
