| Model | Patriot H50 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 640x512 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 50mm/F0.9 |
| Field of View | 8.8° x 7.0° |
| Magnification | 2.8X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Internal battery | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 221mm x 67mm x 67mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Palm strap/Protective bag/Non-dust cloth and etc. |
Home >
Patriot H50 2.0 Thermal Imaging Monocular
( Include 20% TAX )
The Patriot H50 2.0 delivers crisp, detailed thermal images in diverse outdoor environments, thanks to its high-resolution 640×512 sensor with NETD <18mK. Equipped with an inbuilt AI ranging algorithm, GPS, temperature and gyroscope sensors, it provides intelligent distance assistance and enhanced situational awareness. Featuring silent buttons, a joystick for steady operation, a user-friendly menu, up to 64GB of internal storage, and UVC video output, the Patriot H50 2.0 ensures reliable, quiet, and easy-to-use performance in the field.
● 640*512 thermal resolution, NETD less than 18mk
● Inbuilt AI ranging algorithm
● Silent button never any noise
● User-friendly operation experience of the menu
● Up to 64GB of storage capacity
● Inbuilt GPS, temperature and gyroscope sensors
● Joystick design so as to more steady operation
● Support UVC video output
• PATRIOT H50 2.0 THERMAL IMAGING MONOCULAR
• EYECUP (REGULAR AND CAT EYE) (x2)
• TACTICAL POUCH (x1)
• Type-C to USB CHARGING CABEL (x1)
• ARM AND NECK STRAPS
• ONE INSTRUCTION
