| Model | Patriot L19 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 19mm/F0.8 |
| Field of View | 13.8° x 10.4° |
| Magnification | 1.8X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Battery Type | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 220mm x 66mm x 67mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Wrist strap; protective bag; user manual |
Home >
Patriot L19 2.0 Thermal Imaging Monocular
( Include 20% TAX )
Equipped with a high-resolution 384×288 sensor and NETD <18mK, the the PATRIOT L19 2.0 produces sharp, detailed thermal imagery suitable for a wide range of outdoor conditions. It features a built‑in AI ranging algorithm, along with GPS, temperature, and gyroscope sensors, delivering intelligent distance measurement and improved field awareness. With silent buttons, a joystick for smooth and stable control, an intuitive menu, up to 64GB of onboard storage, and UVC video output, the the PATRIOT L19 2.0 offers dependable, quiet, and user‑friendly operation in the field.
● 384*288 thermal resolution, NETD less than 18mk
● Inbuilt AI ranging algorithm
● Silent button never any noise
● User-friendly operation experience of the menu
● Up to 64GB of storage capacity
● Inbuilt GPS, temperature and gyroscope sensors
● Joystick design so as to more steady operation
● Support UVC video output
• PATRIOT L19 2.0 THERMAL IMAGING MONOCULAR
• EYECUP (REGULAR AND CAT EYE) (x2)
• TACTICAL POUCH (x1)
• Type-C to USB CHARGING CABEL (x1)
• ARM AND NECK STRAPS
• ONE INSTRUCTION
