| Model | Patriot L50 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 50mm/F0.9 |
| Field of View | 5.3° x 4.0° |
| Magnification | 2.8X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Internal battery | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 221mm x 67mm x 67mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Palm strap/Protective bag/Non-dust cloth and etc. |
Featuring a 384×288 thermal sensor with NETD <18mK, the Patriot L50 2.0 delivers clear thermal imaging in diverse outdoor conditions. It includes an AI‑powered ranging algorithm, along with built‑in GPS, temperature, and gyroscope sensors for enhanced situational awareness and distance assistance. Designed with silent buttons, a joystick for smoother control, an intuitive menu, up to 64GB of storage, and UVC video output, the Patriot L50 2.0 ensures quiet, steady, and user‑friendly performance in the field.
