| Model | Patriot L50 2.0 |
| Microbolometer | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 12µm |
| NETD | 18mk@300k |
| Spectral Range | 8-14µm |
| Frame Rate | 50HZ |
| Optics | |
| Objective Lens | 20 -50mm/F0.9 |
| Field of View | 10.5°x7.9°/5.3°x4.0° |
| Magnification | 2.4X-4.8X |
| Digital Zoom | 1-4X continuous zoom |
| Eye Relief | 40mm |
| Exit Pupil | 6mm |
| Diopter | ±5D |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1024×768 |
| Display Size | 0.39 inch |
| Color Palette | 6 |
| Image Mode | Wide Dynamic Range |
| Function | |
| Photo/video Playback | Yes |
| Language | Multiple-languages |
| Inbuilt Memory | 64GB |
| PIP | Yes |
| Heat Track | Yes |
| OSD Recording | Yes |
| Sensor | GPS/temperature/gyroscope |
| AI/MIL Distance Measurement | Yes |
| Battery | |
| Internal battery | Internal high capacity lithium ion (18650 x 2) |
| Battery life | 18h |
| Interface | |
| Type-C | Supports battery charging, data transfer, USB video output |
| Hotspot | Yes, App remote control |
| Environment | |
| Working Temperature | -20℃—+50℃ |
| Protection Level | IP67 |
| Size,mm | 241mm x 73mm x 73mm |
| Accessories | |
| External Cable | USB cable |
| Other Accessories | Palm strap/Protective bag/Non-dust cloth and etc. |
Home >
Patriot Pro L50 2.0 Thermal Imaging Monocular
( Include 20% TAX )
Featuring a 384×288 thermal sensor with NETD <18mK, the Patriot Pro L50 2.0 delivers clear and detailed thermal imaging in diverse outdoor conditions. It includes an AI‑powered ranging algorithm, along with built‑in GPS, temperature, and gyroscope sensors for enhanced situational awareness and distance assistance. Designed with silent buttons, a joystick for steadier control, an intuitive menu, up to 64GB of storage, and UVC video output, the Patriot Pro L50 2.0 ensures quiet, reliable, and user‑friendly performance in the field.
● 384*288 thermal resolution, NETD less than 18mk
● Inbuilt AI ranging algorithm
● Silent button never any noise
● User-friendly operation experience of the menu
● Up to 64GB of storage capacity
● Inbuilt GPS, temperature and gyroscope sensors
● Joystick design so as to more steady operation
● Support UVC video output
• PATRIOT PRO L50 2.0 THERMAL IMAGING MONOCULAR
• EYECUP (REGULAR AND CAT EYE) (x2)
• TACTICAL POUCH (x1)
• Type-C to USB CHARGING CABEL (x1)
• ARM AND NECK STRAPS
• ONE INSTRUCTION
